ארכימדס היה האדם הראשון שהמציא מעלית, בשנת 216 לפנה"ס, אך בכתבים עתיקים ניתן לראות כי בני האדם המציאו מעליות שונות כבר בעת העתיקה, בעודם נעזרים בחבלים הקשורים לבני אדם, לחיות או בכוח המים על מנת להעלות חפצים ומטענים שונים לגובה. למעשה, מעלית הנוסעים הראשונה הומצאה בשנת 1835 באנגליה, אך רק בשנת 1845 הצליח ויליאם תומפסון לבנות מעלית הפועלת באמצעות כוח הידראולי. בשנת 1853 הצליח אלישע אוטיס לבנות מעלית עם התקן ביטחון למניעת נפילת תא הנוסעים במקרה בו הכבל נקרע, ובשנת 1857 הוא התקין את המעלית הראשונה בבניין בניו יורק.

המצאת המעלית אפשרה לבני האדם להתחיל לבנות לגובה, בעקבות ההמצאה החלו לבנות גורדי שחקים בארה"ב ובמקומות נוספים בעולם. עם השנים הטכנולוגיה עברה מקצה שיפורים וכיום יש מגוון סוגי מעליות הנמצאות בשימוש נרחב, וקשה לראות את חיינו ללא המצאה חשובה זו.

מעלית הידראולית

בעקבות המהפכה התעשייתית, החל מרוץ בין מהנדסים וממציאים לפתח מעלית איכותית ובטוחה לשימוש. המעליות הראשונות שהומצאו פעלו באמצעות כוח הידראולי הפועל בעזרת לחץ שמן. המעלית הופעלה בעזרת בוכנה גדולה הפועלת בלחץ שמן, כאשר לחץ השמן עלה המעלית עלתה מעלה, וכאשר הלחץ פחת המעלית ירדה. כדאי לדעת כי במשך שנים רבות היו מפעילי מעליות שדאגו להפעלת המעלית, אך כיום כל אדם יכול להפעיל את המעלית באמצעות ממשק הפעלה נוח וידידותי.

כיום, רוב המעליות בשוק הן חשמליות אך עדיין ניתן למצוא במקומות מסוימים מעליות הידראוליות, כאשר במסעדות ובמטבחים של בתי מלון ניתן למצוא גם מעליות ידניות המופעלות באמצעות משיכה בחבל.

מעלית חשמלית

בשנת 1880 הומצאה המעלית החשמלית הראשונה על ידי מהנדס גרמני בשם ורנר פון סימנס. המעלית צוידה במנוע חשמלי המפעיל כננת עם תוף עליו נכרכים כבלי המעלית. את הכננת מתקינים עד היום בראש פיר המעלית, מעליות חשמליות נחשבות לפופולאריות ביותר. עם השנים חלו שיפורים בטיחותיים במעליות החשמליות וכן שיפורים טכנולוגיים רבים.

בימינו ניתן לראות מעליות איכותיות ובטיחותיות, ישנם תקנים מחמירים לתכנון והתקנת מעליות במבנים, וכל מעלית מחייבת תחזוקה בהתאם לתקן ולהנחיות היצרן, כדי לשמור על בטיחות הציבור.