אל תלכו דווקא על הישן והמוכר – מה זאת מעלית הידראולית?


בישראל ניתן למצוא מספר סוגי מעליות, ואחת מהבולטות בהן היא המעלית ההידראולית. מעלית זו נחשבת לאמינה במיוחד מבחינה טכנולוגית, מותאמת לבניינים עד 6 קומות ואין לה צורך בחדר מכונות משלה, מה שהופך את ההתקנה שלה לקלה הרבה יותר בהשוואה לאחרות. במאמר זה, נרחיב יותר על המעלית ההידראולית ונבדוק מהי הייחודיות שלה.

צוללים לעומק הפיר

כשאנחנו מדברים על התקנת מעליות, הדבר ראשון שיש לקחת בחשבון הוא איזו מעלית הכי תתאים לבניין – אם הבניין שלכם נמוך יחסית (כזכור, עד 6 קומות), מומלץ לכם לשקול ברצינות את אופציית המעלית ההידראולית.

המעלית פועלת באמצעות מערכת הידראולית ומשאבה חשמלית, והבוכנה עצמה ממוקמת בפיר המעלית. המשאבה עצמה נמצאת בתוך ארון ייעודי בחדר המכונות.

בעת העלייה, משאבת החשמל דוחסת אל בוכנת המעלית שמן הידראולי אשר גורם לה להתרומם, ובירידת נפתח שסתום מיוחד המחזיר את השמן אל מיכל המשאבה.

באשר למחיר, המעלית ההידראולית נחשבת ליקרה יותר בהשוואה למעלית חשמלית, אך היא מאפשרת התקנה של תאים גדולים ומרווחים יותר.

מהי המעלית החשמלית?

מעלית חשמלית מתאימה לכל סוגי הבניינים, ופועלת באמצעות גיר ומנוע חשמליים, המסובבים את גלגל ההינע של המעלית. על הגלגל נמצא כבל פלדה המחובר בצד אחד לתא המעלית, ובצד השני למשקולת ייעודית, וכאשר המשקולת עולה, המעלית יורדת – ולהפך.

חשוב לציין שבמעליות חשמליות ישנן מהירויות שונות, כאשר המהירות נקבעת לפי כמות הקומות בבניין. כמו כן, ישנן מעליות בעלות מנגנון המחליף מהירות בעצירה, ומעליות הנשלטות על ידי בקר המאפשר וויסות של המהירות עד עצירה חלקה ובטוחה.

בכל הנוגע לגודל התא, תא המעלית החשמלית קטן יותר בהשוואה לזו ההידראולית.

אז מה מומלץ לבחור?

הליך בחירת המעלית טומן בחובו שיקולים הנדסיים וארכיטקטוניים, ולרוב מתקבלת על ידי אדריכל הפרויקט. בנוסף, יש לקחת בחשבון את שיקולי הדיירים כגון עלויות, חיסכון בחשמל ומספר האנשים הממוצע אותו היא תצטרך לשאת.

באשר לחזות החיצונית והפנימית של המעלית, ברוב המקרים תהיה גמישות בנושא, אך בכל מקרה מומלץ להשקיע במעלית העונה על רוב צרכי הדיירים.

לסיכום

כיום ניתן למצוא בשוק מספר סוגי מעליות, שהבולטות ביניהן הן הדגמים ההידראוליים והחשמליים. לכל אחת יש יתרונות וחסרונות משלה, וחשוב לבחור את סוג המעלית המתאים לכם בהתאם לשיקולים ההנדסיים של האדריכל.

במעליות ברלינר אנו מתמחים בהקמה, תפעול ותחזוק של מעליות מכל הסוגים, ונשמח לעזור לכם למצוא את המעלית שהכי מתאימה לבניין שלכם – צרו קשר עימנו כבר היום ונשמח לייעץ לכם ללא כל התחייבות.