ככל שחולף הזמן, מגורים בבית ללא מעלית הופכים להיות מאתגרים יותר. בבתים הישנים אשר לא נבנו עם מעלית, גרים בדרך כלל אנשים מבוגרים וקשישים, אשר העלייה במדרגות עד הבית עשויה להוות אתגר עבורם, ולפגוע ברצונם לצאת החוצה. התקנת מעלית בבתים אלו ולעתים גם התקנת מעלונים מבטיחה שדרוג משמעותי באיכות חיי הדיירים. מלבד זאת, המעלית מאפשרת צמיחה מהירה של שווי הנכסים בבניין. פעולות כגון ביצוע הובלה הופכות להיות פשוטות, מהירות וזולות בהרבה, והבתים כולם הופכים לנגישים ולזמינים יותר.

מהם האתגריים המשמעותיים ביותר בעת התקנת מעלית?

למרות היתרונות הברורים של התקנת מעלית, בבניינים רבים בארץ משתהים הדיירים עם התקנתה. מעלית ביתית אומנם משדרגת את איכות החיים, אבל בתהליך ההתקנה של המעלית ישנם מספר אתגרים, אשר פעמים רבות מרתיעים את הדיירים. תהליך התקנת מעלית לבניין כולל את השלבים הבאים:

  • בחירת בעל מקצוע: ניתן לבצע את התכנון של התקנת המעלית בעזרת מהנדס, ולבצע את הבנייה עצמה דרך חברה אחרת. מצד שני, פעמים רבות ניתן לחסוך זמן ואנרגיה פשוט על ידי בחירה בבעלי מקצוע המעניקים את כל השירותים במקום אחד.
  • השגת אישורם של כל הדיירים: מאחר שהתקנת מעלית היא תהליך הכולל עבודות שיפוץ נרחבות, חשוב להשיג את הסכמת שאר הדיירים בבניין. הסכמה זו יכולה להיות מושגת על ידי הצגה של העלייה הצפויה בשווי הנכסים לאחר השדרוג.
  • השגת אישורי עירייה: מאחר שמדובר בשינוי מהותי באופי הבניין, יש להשיג אישורים מהרשות המקומית הרלוונטית. שימו לב שייתכן שאישורים אלו ייקחו זמן רב ובירוקרטיה, אך חשוב להשיגם מבעוד מועד על מנת שהעבודה לא תתעכב.

בעלי מקצוע אמינים ואיכותיים הם המפתח לביצוע מושלם

לאחר השלמת הבירוקרטיה הנדרשת, התקנת המעלית יכולה לצאת לדרך. במידה שמדובר בחדר מדרגות מובנה אשר בו יבוצעו העבודות, ייתכן שיהיה צורך בשינוי מבנה גרם המדרגות, ובימי עבודה ארוכים אשר יכללו רעש וחסימות. במידה שחדר המדרגות אינו רחב די הצורך, ייתכן שבעל המקצוע יבחר לבצע התקנה של פיר מעלית חיצוני לבניין. החשיבות של בחירת בעל מקצוע אמין ואיכותי היא רבה. ההחלטות שיש לקבל בתהליך ההתקנה הן של מעלית ביתית לבית פרטי והן של מעלית לבניין רב קומות הן רבות, ויש להן השלכה ישירה על משך העבודות. בחירה של בעל מקצוע בעל ידע ומוביל בתחומו, יכולה לצמצם משמעותית את זמן העבודה, ולהבטיח לכלל דיירי הבניין מעלית איכותית, בטוחה ומתפקדת לשנים רבות קדימה. לאחר התקנת המעלית אסור לשכוח לדאוג לתחזוקה השוטפת של המעלית.