תחזוקת מעליות נכונה – איך עושים את זה נכון?


בכדי לוודא כי המעלית במבנה תעבוד כפי שהיא אמורה לעבוד, יש לערוך בדיקות תקופתיות שונות, להקפיד על תחזוקה נכונה ולהסתייע באנשי המקצוע הכי מומלצים. במי נסתייע כשיש צורך לתקן מעלית? האם ישנם טיפולי תחזוקה מסוימים המהווים פעולות מנע? במאמר זה תמצאו את כל המידע החשוב על מניעת תקלות במעליות ותיקונן.

בימינו, כמעט ולא בונים מבנים ללא מעלית, אלא אם כן מדובר במבני באו-האוס תל אביביים. כשישנה מעלית המותקנת במבנה, ההקפדה על התחזוקה תהווה גורם מכריע בשמירה על התפקוד התקין שלה לאורך זמן. בעזרת טיפולים תקופתיים ובדיקות תקופתיות ניתן להקדים תרופה למכה, ולהחליף רכיבים כאלו ואחרים לפני שהם מתבלים סופית. בכל מקרה, חברת מעליות מומלצת לעולם לא תמתין עד שחלקים במעלית יתבלו, היות ומדובר בחייהם של אנשים ובבטיחותם.

תקני בטיחות של מעליות

בין אם מדובר בהתקנתו של מעלון במבנה או במעלית רגילה, תמיד יהיה צורך להסתייע בחברות המספקות שירות למעליות. חברת מעליות מומלצת תבצע את כל הטיפולים הנדרשים במעליות, מעלונים וכדומה. במידה ומדובר בבניין חדש בו הותקנה לאחרונה מעלית, חשוב לדעת ולוודא כי המעלית אכן עומדת בתקני הבטיחות הרלוונטיים והנדרשים על פי החוק.

כשמדברים על תקני בטיחות של מעליות מסוגים שונים, הכוונה היא שעל המעלית לעמוד בתקן 2481. לאחר בדיקה בליווי מומחה מטעם מכון-התקנים הישראלי, יוחלט באם המעלית תקינה או שמא היא זקוקה לתיקונים כלשהם.

בדיקה תקופתית של מעלית עשויה להציל חיים!

חשוב לזכור כי הבדיקה התקופתית של המעלית במבנה אינה נתונה לבחירת המתגוררים או העובדים במשרד. חברת מעליות המספקת שירות מעליות מקצועי, תדע להגיד לכם בדיוק מתי בוצעה בדיקה תקופתית במעלית, גם אם אתם לקוחות חדשים בחברה.

כיצד זה בעצם קורה? מאוד פשוט, על פי חלקי המעלית השונים ומצבם המכאני, ניתן להבין מתי בוצעו תיקונים במעלית, מתי המעלית נבדקה וכדומה. אגב, כשמתבצעת בדיקה תקופתית, טכנאי המעליות מחויב (על פי החוק) להדביק מדבקה אשר מורה על התאריך בו בוצעה הבדיקה התקופתית האחרונה.

מעלית מתוחזקת היא מעלית בטוחה

במידה ועבר זמן מה מאז שאיש מקצוע בדק את המעלית בבניין שלכם, חשוב לבצע זאת כמה שיותר מהר. באופן כללי, מעליות ישנות, וגם חדשות, אמורות לעבור בדיקה כל חצי שנה. כאשר מדובר בסוגי מעליות הנושאות מסע כבד (כמו מעליות משא), לעיתים יהיה צורך בתחזוקה גבוהה יותר של המעלית, בבדיקות תקופתיות לעיתים קרובות יותר וכדומה.

אמנם מעלון יצריך פחות תחזוקה שוטפת בדרך כלל, אך חובה לזכור כי גם מעלונים יש להעביר בדיקות תקופתיות. באופן כללי, גם כשמדובר במעלונים וגם במעליות, לא מומלץ לחכות עד שהמעלית תתחיל לחרוק ולהשמיע רעשים. שירות למעליות הוא מצרך חשוב, במיוחד כאשר מדובר במבנים ישנים בעלי מעליות ישנות.